GMail’i Sosyal Medya Üssüne Çevirin!

GMail‘i, özellikle GMail Labs ekibinin geliştirdiği araçlar ile, bir posta kutusundan daha fazlası ile kullanıcılarına sunmayı hedefleyen Google; iGoogle sayfasına, Google Toolbar’a ve web sayfalarına çeşitli türde araçların eklenmesi için geliştirdiği Gadget altyapısının diğer servislerinde de kullanılabilmesi için, bu servislere birer Kenar Çubuğu (Sidebar) eklemişti.

Bu Kenar çubuğu sayesinde; gerek Google’ın orjinal gadget’lerini gerekse 3.parti birçok gadget’ı direkt olarak veya url adresleri ile kolayca ekleyebilmekteyiz.

Gadget’leri url adresleri ile eklemek için önce GMail Labs tarfından geliştirilen Tüm gadget’ları URL yoluyla ekle (Add any gadget by URL) aracını Ayarlar(Settings)>Labs bölümünden etkinleştirmeniz gerekmekte.

Bu aracı etkinleştirdiğinizde Ayarlar bölümüne Gadgets adı ile bir sekme eklenmekte.Bu sekme aracılığı ile 3.parti veya kendi oluşturduğunuz gadget’leri url adresleri ile GMail’in kenar çubuğuna kolayca ekleyebilirsiniz.

bu yazı algoz tarafından bildirgec.org adresli sitede yayımlanmak üzere yazılmıştır. kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.