cbpm – ilk adım

cbpm (crowdsourced bpm) müziğin ritmini dinleyicilerin etkisine göre anlık olarak değiştiren açık kaynak kodlu yeni bir etkileşim platformu. Henüz beta aşamasında olmasına rağmen Temmuz ayında uluslararası bir festivalde tanıtıp kullanma şansımız oldu.

Konuya sıradan bir örnekle giriş yapalım:

Diyelim ki arada bir eğlenmeye gittiğiniz popüler bir mekandasınız.. ortam çok güzel, tüm enerjiniz yerinde, işler güçler bitmiş, serin bir atmosfer, arkadaşlarla keyifli bir zaman geçireceksiniz.. kısaca herşey dört dörtlük..

ekran
Kısa bir süre sonra bir ürperti hissettiniz.. Sanki birşey sizi rahatsız etmeye başladı… O sırada çevreden yükselen konuşmalara kulak kabarttınız.. bir anda keyifsiz hatta buruk hissettiniz.. söylentilerin uğultusu yavaş yavaş artarken ortalık hızla boşalmaya başladı.. İnsanlar kenarlara çekilirken içkinize bakarak bir yudum alıp az önce gayet iyi bir haldeyken neden bir anda sabit durduğunuzu düşündünüz. Tabii ki bu durgun haliniz en fazla 2 saniye içerisinde geçti gitti. Bilinciniz bu süreyi görmezden gelerek kısa dönem hafızanızda tutmayınca az önce yaşadığınız hisleri unutarak* geceye devam ettiniz.

Gecenin sonunda birileri size ‘Nasıldı?‘ diye sorduğunda ‘Fena değildi ama müzikler pek açmadı‘ benzeri bir diyalogu o gece yapmış olsanız da en fazla 2 gün sonra aklınızda o gece ile ilgili kalan tek şey güzel bir gece geçirdiğiniz idi..

Fakat ne yazık ki aslında öyle olmadı..
(devamı gelecek)

*What is Short-Term Memory Loss?

One Comment

  1. Pingback: cBpm | Flam