Elektronik Müzik Festivali 2015

bulent-arel-2

Elektronik Müzik Festivali 2015, Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde 17-18 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. İki gün boyunca dört farklı konserin yapılması düşünülen etkinlikte açılış, “Ustalara Saygı” niteliği taşıyacak. Bu kapsamda Bülent Arel ve İlhan Mimaroğlu gibi öncü isimlerin eserleri ilk gün performe edilecek.

Açılış konserinin ardından, ikinci olarak “Sabitlenmiş, kaydedilmiş materyal seçkisi” dinletisi ile ilk gün sona erecek. Festivalin son gününde, benzer bir seçki dinletisinin ardından, live-electronics odaklı bir konserle kapanış yapılacak. Festival dinleti ve konserleri Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleşecek.

Festival kapsamında genç yetenekler sahne alacak!

Bu sene festival kapsamında elektronik müziğin her türüne yer verilmesi planlanıyor. Festivalin ana odak noktası ise Performatif Live-Electronics projeleri ve genç icracı ve kompozitörler olacak. Bu kapsamda aynı zamanda genç yetenekler arasında bir iletişim ağı oluşturulması ve ortak projelerin geliştirilmesinde de bir zemin atılabileceği öngörüler arasında. Etkinliğe, bu alanda çalışan, üreten her yaştan elektronik müzik yapımcısı eserleriyle başvuruda bulunabilir. Burada beklenen, gönderilecek eserlerin 2-5 dakika, maksimum 7 dakikalık bir içeriğinin olması; live-electronics tarafında katılım sağlamak isteyenlerin de özellikle kurulum ve sound check anlamında çok komplike olmayan eserlerini katılım için tercih etmeleri. Bu alanda eğitim alan öğrencilerin de eserlerle başvuruda bulunması beklenen organizasyonda eğitmenler de arzu ederlerse kendi eserleriyle katılım sağlayabilirler.

Elektronik Müzik alanında Türkiye’de gerçekleştirilen nadir etkinliklerden biri olan bu festivalin özellikle genç yeteneklere kendini ifade edebilecekleri bir ortam sunuyor olması büyük önem taşıyor. Her tür üretimin, her alanda değerli olduğu düşüncesindeyiz o nedenle, etkinlikte bir performans sergilemek için değilse bile bu genç zihinlerden çıkan alışılmadık seslerin harmonisine kulak vermek de, önemli bir destek olacaktır.

Festivalin detayları yavaş yavaş şekilleniyor. Bu anlamda takipte kalmak isterseniz, festivalin Facebook üzerindeki etkinlik sayfasını takip edebilirsiniz.